Wszystkie kosmetyki, podobnie jak żywność zgodnie z prawem na opakowaniach muszą posiadać wyraźne wskazania dotyczące dacie zdatności do zużycia. Czy jednak terminu określonego przez producenta zawsze należy bezwzględnie przestrzegać? Podpowiadamy, jak traktować datę ważności kosmetyków do pielęgnacji oraz makijażu. Sprawdź!
Data ważności na kosmetykach: jak ją odczytywać?
O terminie zdatności do zużycia kosmetyku informuje symbol PAO w formie otwartego słoiczka. To na nim znajdziesz informację, w jakim terminie od otwarcia produktu należy go zużyć (np. 3M, 6M, 9M). Tutaj sytuacja jest jasna – po otwarciu kosmetyku powinnaś go zużyć w ciągu danej liczby miesięcy, jaką rekomenduje producent.
Co jednak jeśli kupiłaś szampon lub krem, ale nie otworzyłaś go przez dłuższy czas? Tutaj kluczową kwestią jest data ważności kosmetyków. Jeśli nie znajdziesz jej na opakowaniu, najpewniej oznacza to, że trwałość kosmetyku wynosi ponad 30 miesięcy. Taki produkt należy otworzyć więc nie później, niż po upływie 2,5 roku od zakupu.
Dlaczego sprawdzanie daty kosmetyków jest tak ważne?
Odpowiedź jest prosta – tu chodzi o twoje zdrowie! Oczywiście, balsam czy krem kilka dni po terminie najpewniej nie wyrządza szkód, jednak nie warto ryzykować. Pamiętaj, że kosmetyki z czasem zmieniają swoje właściwości, a do wnętrza ich opakowań mogą przedostawać się różne drobnoustroje. Z czasem konserwanty tracą swoje działanie, a produkt może wywoływać alergie. Staraj się kupować tylko tyle kosmetyków, ile potrzebujesz i zużywać je na bieżąco. Ponadto warto pozyskiwać je z pewnych źródeł – sprawdź polecane polskie kosmetyki, które przeszły wiele szczegółowych badań i cechują się świetnymi składami: https://swiat-kosmetykow.pl/polskie-kosmetyki.
Przeterminowane kosmetyki: jak je wykorzystać?
Co ciekawe, przeterminowany kosmetyk nie zawsze musi lądować w koszu. Produkty kremowe, takie jak balsamy, odżywki do włosów lub kremy możesz wykorzystać na przykład do polerowania butów i torebek ze skóry. Stary dezodorant skutecznie odświeży buty, a szampon lub żel pod prysznic możesz wykorzystać do ręcznego prania.
Reasumując, do dat ważności na kosmetykach warto podchodzić poważnie – nigdy nie wiadomo, jakie reakcje zajdą w przeterminowanym produkcie. Nie warto ryzykować własnym zdrowiem. Więcej praktycznych porad związanych z pielęgnacją znajdziesz na blogu Świat Kosmetyków, który zrzesza tysiące miłośniczek dbania o urodę: https://swiat-kosmetykow.pl/.