lipsticks pomadki mac yves saint laurent kiss&blush rouge volupte mariah carey burberry

Jak malować usta?

Pewnie czytając tytuł uśmiechnęłaś się.

„Jak malować usta? Co to za filozofia?”

To prawda, masz rację, żadna, ale dopiero jak poznasz moje triki 🙂

Malunek ust stał się dużo bardziej popularny dzięki Kylie Jenner, która obudziła w nas pasję do tej części makijażu. No dobra, we mnie obudziła…

kylie jenner green hair eyeroll wifflegif

No bo kto nie chce mieć pełnych koloru ust, na których w dodatku pomadka trzyma się cały dzień?

Tak więc, jak to osiągnąć, by nie straszyć ustami klauna?

Jak malować usta – przygotowanie ust

Wydawałoby się, że oczywistość, jednak brak suchych skórek i mocno nawilżone usta to często zapominana podstawa w makijażu ust.

Moje usta są bardzo wrażliwe, nad wyraz delikatne, dlatego często aplikuję na nie balsam.  Mój ulubiony to Baume de La Mer oraz Clarins Hydra Quench Baume.
Ważne jest również, by usta były gładkie, żeby pomadka się na nich lepiej trzymała i nie podkreślała żadnych nierówności.

usta lips sugar scrub peeling piling cukrowy cukier
Żeby osiągnąć jak najgładsze usta, co jakiś czas pilinguję je za pomocą bardzo delikatnego ręcznika, jednak jeżeli nie masz takiego problemu jak ja, użyj pilingu.
Możesz zrobić go sama, moje ulubione przepisy znajdziesz w poście DIY – pilingi do ust.

Jak malować usta  – konturówka

Kiedyś pomijałam ten krok, wydawał mi się zbędny i dodatkowo konturówka podrażniała bardzo moje usta.

ALE!

Jak się okazuje, używałam po prostu słabych konturówek 🙂
W tym momencie, konturówka jest według mnie kluczowym krokiem, by makijaż ust był udany. Żadna z nas nie lubi, gdy szminka po kilku godzinach noszenia „krwawi”, psując idealną linię i barwiąc okolicę, nazwijmy ją, okołoustną. Dzięki konturówce te problemy nie mają miejsca.

Ja zawsze łamię przedszkolne zasady i wyjeżdżam poza linie. Lubię gdy usta wyglądają na większe i pełniejsze. Zaczynam od namalowania krzyżyka na łuku kupidyna i potem na szerokim uśmiechu przeciągam linie po dolnej wardze.

jak malować usta jak się malować by marta malek aplikacja konturówki

TIP: jeżeli często zmieniasz kolor ust, nie musisz kupować konturówek w całej feerii barw. Na rynku są dostępne bezbarwne konturówki, które idealnie chronią pomadkę przed „krwawieniem”.

Moje ulubione konturówki to każdy kolor od Huda Beauty oraz bezbarwna od Max Factor.

Jak malować usta  – makijaż ust pomadką kremową

W zależności od rodzaju pomadki, preferuję różne sposoby aplikacji.

lipstick application pomadka kremowa mac lipstick chanel mirror

Gdy decyduję się na pomadkę kremową (nie powiem, dość rzadko), to mam 3 zasady, które zapewniają, że pomadka trzyma się dłużej, niż w sytuacji pominięcia tych kroków:

  1. Najpierw aplikuję konturówkę nie tylko na kontur, ale również na całe wargi. Głównie po to, by pomadka była trwalsza i w razie starcia kolor dalej znajdował się na ustach, bo konturówki są dużo trwalsze.
  2. Aplikuję pomadkę za pomocą pędzelka. Dzięki temu mam większą kontrolę na malunkiem. Dodatkowo, aplikowane warstwy są cieńsze, więc łatwiej też kontrolować makijaż.
  3. Na sam koniec, „blottuję”, czyli całuję chusteczkę :). Po co? By uzyskać cienką warstwę produktu. Następnie aplikuję pomadkę jeszcze raz. Dzięki temu kremowa pomadka zachowuje się jak ‘stain’, czyli bardzo trwała pomadka.

jak malować usta jak się malować by marta malek blottowanie pomadki

TIP: Czasami po drugiej aplikacji pomadki, blottuję całość raz jeszcze i przypudrowuję. To jednak usuwa blask pomadki i czyni ją bardziej matową, ale równocześnie trwalszą. Jednak wtedy na ratunek przychodzą błyszczyki.

Jak malować usta  – makijaż ust pomadką matową

Matowa pomadka to hit ostatnich lat. Jest dużo bardziej gęsta i bardziej precyzyjna, więc do jej aplikacji nie używam pędzelka, a wbudowanego aplikatora.

Jednak nie zapominam o konturówce, którą dokładnie obrysowuję usta, skupiając się bardziej na kącikach.

Huda Beauty heartbreaker liquid lipstick

TIP: Jeśli chcesz uzyskać łatwy efekt ombre – obrysuj usta odrobinę ciemniejszą konturówką i pomaluj nią również wargi, po czym na ich środek zaaplikuj o ton lub dwa jaśniejszą pomadkę.

W razie pomyłki lub po prostu chęci uzyskania dokładniejszego rysunku, mam zawsze w pogotowiu pędzelek od korektora z odrobinką produktu, żeby wyrównać i doprecyzować linie.

Ulubione maty? Zdecydowanie Huda Beauty – w moim poprzednim poście możesz zobaczyć swatche Huda Beauty Liquid Matte.

Mam nadzieję, że moje rady Ci się przydadzą. Jeżeli znasz jeszcze jakieś pomadkowe triki, podziel się nimi w komentarzach. Chętnie poznam coś nowego 🙂

Marta