Jak działa Vestiaire Collective? (+ Rabat dla Ciebie)

Jeśli lubisz modę, ale zarazem niekoniecznie chcesz szaleć i wydawać majątek na nowe kolekcje.
Albo po prostu jesteś dusigroszem, ale na Chanelkę Ci nie szkoda, to Vestiaire Collective jest dla Ciebie.
Bo Vestiarie Collective Polska to raj dóbr luksusowych!

Vestiaire Collective – co to jest?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta.

Vestiaire Collective to sklep typu komis z luksusowymi rzeczami. Różnica między VC a rodzimymi komisami typu Pyskaty Zamsz, Keep The Label, czy Komis Label (które swoja drogą, są warte poznania, polecam, Marta Malek), jest taka, że rzeczy tam są wystawiane przez ludzi z całego świata. A co za tym idzie, wybór jest ogromny.

Vestiaire Collective Polska strona główna

Dodatkowo, albo przede wszystkim, rzeczy są wyselekcjonowane, sprawdzane pod kątem autentyczności (niektóre dwa razy, podczas przyjmowania na platformę, po czym drugi raz po zakupie). Więc masz pewność, że nie inwestujesz w podróbkowe Chiny.

Sidenote – ja podróbkami się brzydzę i nie szanuję kompletnie ich kupowania. Zasada jest prosta – jeżeli nie masz środków na oryginał, to nie okradaj jego twórcy i nie ośmieszaj się na dzielni. Bo w 95% przypadków, niestety podróbka jest jak biały pryszcz na nosie, możesz próbować ukryć go wieloma warstwami korektora, ale w słońcu i tak będzie się dumnie prężył.

Vestiaire Collective Polska – co mogę tam kupić?

Tak naprawdę to wszystko.

Znajdziesz tam mieszaninę rzeczy vintage (na przykład piękne tweedowe żakiety Chanel z lat 80., Dior Saddle z początku millenium, itp.), jak i cuda z nowych kolekcji.

Tak że, jeżeli zastanawiasz się gdzie kupić torebkę Chanel 2.55, Gucci Marmont czy tak naprawdę JAKĄKOLWIEK inną torebkę, bransoletkę, żakiet, spódniczkę, czy choćby skarpetkę – na Vestiaire Collective jest prawie 100% szansy, że to znajdziesz, w dodatku zazwyczaj w doskonałej cenie.

Vestiaire Collective Polska – jak to działa?

Tu na pewno trzeba się skupić na kilku aspektach, przed Tobą mini tutorial know-how. Będę tu skupiała się na wersji przeglądarkowej, aczkolwiek sama częściej kupuję rzeczy na VC przez aplikację mobilną.

PS. Pod tym linkiem czeka na Ciebie rabacik powitany. Tak że, zanim wyruszysz na luksusowe łowy, polecam się zarejestrować.

Vestiaire Collective Polska – jak szukać, wyszukiwarka

Dobra, to od początku. Załóżmy, że marzysz o torebce Chanel, i do tego wszystkiego nie byle jakiej, bo o klasyku Chanel single flap.

Oczywiście zdarza się sytuacja, ze znasz markę, ale niestety ni chuchu modelu wymarzonej torby, wtedy ze swoim polowaniem, proponuję cofnąć się do Google, i po prostu szukać, szukać, szukać, najlepiej po grafice.

Jednak załóżmy tu, że wiesz czego chcesz, wbijasz w VC nazwę i pojawia Ci się MULTUM opcji.

Vestiaire Collective Polskanarzędzie wyszukiwania

Wtedy nadchodzi moment na zawężenie preferencji, poprzez wybranie istotnych dla Ciebie cech/aspektów z listy w lewej części strony. Mówię tu o kwestiach hiperistotnych, jak SURPRISE SURPRISE, cena.
I tych równie ważnych, ale drugorzędnych jak kolor, stan czy materiał.

Vestiaire Collective Polska selekcja produktów chanel

Cenę polecam zawsze zawyżyć, a dlaczego, dowiesz się poniżej w rozdziale „Vestiaire Collective – wybieranie, negocjowanie cen”

Wybór kraju pochodzenia produktu

Teraz kolejna BARDZO ważna kwestia na VC czyli wybór kraju pochodzenia produktu.
Dlaczego?

Ponieważ, do i tak dość wysokiej ceny wybranej przez Ciebie rzeczy, nie chcesz płacić za cło i gigantyczną wysyłkę, (która obliczana jest na podstawie miejsca pochodzenia rzeczy).

No chyba, że te dwie rzeczy nie mają dla Ciebie znaczenia, bo pięćsetkami wycierasz sobie nos z rana, wtedy olej ten punkt i leć dalej.

Z przykrością muszę Cię ostrzec, że prawdopodobnie najlepsze rzeczy wizualnie i cenowo, znajdziesz z USA i Hong Kongu, ale niestety ich przesłanie do Ciebie będzie na tyle kosztowne, że musisz przekalkulować czy warto się szarpać, i modlić się do Karla Lagerfelda o to, by nie doliczono Ci dodatkowo jeszcze VATu.
Ja się nigdy nie zdecydowałam.

Direct Shipping vs. Express Shipping

Specjalnymi opcjami wysyłki na Vestiaire Collective są Direct Shipping oraz Express Shipping.
Jeżeli przy wybranym przez Ciebie produkcie widnieje:

 • Express Shipping oznacza, że wybrana przez Ciebie rzecz już od jakiegoś czasu znajduje się w siedzibie VC, więc nie ponosisz kosztów za autentykację i wysyłkę. Te produkty są do Ciebie wysyłane bardzo szybko i masz 100% pewności, że są oryginalne.
  Jednak, ponownie, zwróć uwagę z jakiego państwa jest wysyłka (Express Shipping może być z Paryża, Nowego Jorku bądź Hong Kongu), nie wiem czy opcja druga i trzecia dalej jest bezpłatna, a nie umiem znaleźć na ten temat żadnych informacji.
Vestiaire Collective Polska opcja express delivery
 • Direct Shipping oznacza, że wybrany przez Ciebie produkt przyleci do Ciebie bezpośrednio od sprzedawcy, bez przystanku w siedzibie VC. Eliminuje to całkowicie dla Ciebie płatność za przesyłkę i długie czekanie na produkt. Minusem jest to, że nie masz zupełnej pewności czy przychodzi do Ciebie produkt oryginalny (dlatego polecam korzystać z tej opcji od Trusted i Expert sellers). Jednak w razie jakichkolwiek problemów, przez 72h od otrzymania produktu, możesz zgłosić problem i VC zwróci Ci wydane pieniądze.
  Niestety, żadna z propozycji Chanel nie podlegała Direct Shipping, stąd prezentuję tu screen z wyszukiwania „Dior Bracelet”
Vestiaire Collective Polska opcja direct shipping

Vestiaire Collective Polska – wybieranie, negocjowanie cen

Kupując rzeczy z drugiej ręki, trzeba niestety iść na pewne ustępstwa, a przynajmniej ja tak polecam.
Może być nieważne, że chcę torebkę nową, w kolorze beżowym, z kotem na klapie – bo takiej opcji po prostu może dla mnie nie być albo będzie, ale z wcześniej wspomnianego Hong Kongu.

Dlatego, zawsze weź pod uwagę kilka opcji, oglądaj, przewijaj i wrzucaj do paska kart każdą rzecz, która wygląda obiecująco.
W ten sposób, nie tylko poznajesz różne dzieła projektantów, ale też moderujesz swoje potrzeby i gusta.

Gdy już wybierzesz kilka opcji, czas na najlepszą opcję na VC, czyli negocjowanie ceny.

Vestiaire Collective Polska przycisk make an offer

Negocjacja cen

Większość sprzedawców oferuje opcję dogadania się i warto z niej korzystać.

Chyba że wiesz, że rzecz jest mega chodliwa, i może zniknąć w 5 min. Wtedy zrezygnuj z targowania… albo wiesz – adrenalinka, relanium i czas podejmowania szybkich decyzji.

Vestiaire Collective daje Ci szansę zaproponować cenę sprzedawcy do trzech razy. Sprzedawca może zaproponować za każdym razem kontrofertę, zgodzić się na Twoją cenę, lub ją od razu odrzucić i zakończyć w ten sposób negocjację.
Jednak to nie oznacza, że nie możesz jej otworzyć na nowo.

W negocjacjach, początkową cenę zawsze warto dać prawie jak najniższą (strona podpowiada jakie jest minimum i maksimum) i sukcesywnie dążyć do kwoty satysfakcjonującej dla obu stron.

Vestiaire Collective Polska negocjacja ceny
Vestiaire Collective Polska proces negocjacji ceny produktu


Dobra wiadomość jest taka, że często udaje się ugrać naprawdę megadeale, dlatego jak pamiętasz, powyżej polecałam zacząć poszukiwania wymarzonej rzeczy od wyższej kwoty niż masz na nią przeznaczoną.

Jeżeli w opisie wybranej rzeczy brakuje jakiejkolwiek istotnej dla Ciebie informacji, nie wahaj się o nią dopytać w indywidulanym czacie dostępny (chyba tylko) w appce (szukaj go obok przycisku „add to bag”).

Vestiaire Collective Polska dymek czatu w aplikacji

Albo po prostu w komentarzu pod produktem.

Vestiaire Collective Polska – kupowanie, autentykacja, wysyłka

Dobra, jesteś blisko mety, ale przed Tobą jeszcze mini tor przeszkód.

Ale po kolei.

Gdy już wszystko wiesz, wybierzesz rzecz, zapłacisz za nią i pamiętasz, że nie była z opcji Direct czy Express Shipping, to czeka Cię zabawa w czekanko.

Vestiaire Collective Polska proces wysyłki 5 kroków
Tu screen mojego procesu zakupu jednej z torebek

Najpierw sprzedający musi przesłać rzecz do najbliższej siedziby VC, w naszym wypadku jest to Francja (warto zaraz po zakupie napisać pod rzeczą komentarz informujący sprzedającego o zakupie. Tak wiesz, just in case). Następnie…

Autentykacja

… produkt przechodzi proces autentykacji, bardzo dokładny i sumienny. Byłam wiele razy pod wielkim wrażeniem. Jeżeli kupiona przez Ciebie rzecz okaże się:

 • podróbką – VC od razu zwróci Ci całą kwotę
 • niezgodna z opisem – czyli będzie miała wady, których nie mogłaś/eś zauważyć na fotkach w ofercie, to Vestiaire Collective zaproponuje Ci zwrot części kosztów, bądź całkowity zwrot pieniędzy

I pierwszej i drugiej opcji doświadczyłam.

Co do drugiej, po zauważeniu wad i zgodzeniu się mimo wszystko na zakup torebki, otrzymałam zwrot 10% wydanej kwoty, którą mogłam wydać na nową rzecz na stronie. Tak że takie urodzinki od VC 🙂 – oczywiście od razu kupiłam drugą torebkę 😀

Vestiaire Collective Polska mail po podwójnej autentykacji gdzie znaleziono dodatkowe wady zakupionego produktu

Brak kontaktu ze sprzedającym

Tego też doświadczyłam, z bólem serca musiałam pożegnać się z naprawdę piękną Chanel 2.55.
W takiej sytuacji, VC daje sprzedającym 14 dni na przesłanie produktu, równocześnie co 3 lub 2 dni wysyła im ponaglające wiadomości przypominając o transakcji.
Jeżeli produkt nie pojawi się w siedzibie lub sprzedający anuluje Ci z jakiegoś powodu zakup, to VC (a jakże) zwraca Ci pieniądze.

Czas wysyłki

Cały proces może trwać nawet do miesiąca, ze względu na 14 dni oczekiwania na produkt w siedzibie, około 4-5 dni na autentykację, plus kilka dni na ewentualne negocjacje w razie problemów z produktem.
No i dzień lub dwa na wysyłkę.

Vestiaire Collective Polska proces wysyłki

Mój maksymalny czas oczekiwania to 12 dni, więc całkiem nieźle.

Vestiaire Collective Polska- podsumowanie i rady ode mnie

No i na koniec kilka rad ode mnie:

 • Szukaj takich samych produktów i porównuj opisy oraz zestawy (w przypadku toreb, butów czy biżuterii sprawdź czy zawierają dokumenty, rachunek, pudło czy worek przeciwkurzowy). Te dodatkowe elementy podnoszą wartość produktu i zmniejszają ryzyko trafienia na podróbkę.
 • Nie odpuszczaj negocjacji – z doświadczenia wiem, że sprzedający gdy ich produkty długo się nie sprzedają, są bardziej skłonni do opuszczania ceny.
 • Myśl o potencjalnym odsprzedaniu – nie wiesz ile wybrana rzecz będzie gościła na tronie Twojego serca (oczywiście zaraz po dzieciach, mężach i, jak jesteś bezdzietną lambadziarą jak ja, kotach), dlatego warto próbować znajdować rzeczy w jak najlepszym stanie, za jak najniższą cenę. Żeby w sytuacji resale’u jak najmniej stracić, a czasami nawet zyskać.

Uff, jeżeli dotrwałaś/eś do tego miejsca, gratuluję!
Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do eksplorowania zakątków VC i zdobywania tam łupów na miarę Carrie Bradshaw.

Daj znać czy sobie coś sprawisz.

PSSST – Przypominam o rabacie powitalnym pod tym linkiem (cierpliwości, wiem że strona ładuje się WIEEEEKI)

Marta