diptyque Jak dbać o świece zapachowe od a do z jak się malować by marta malek

Jak dbać o świece zapachowe? – poradnik od A do Z

Od kilku lat szał na świece zapachowe sukcesywnie się nasila. Coraz rzadziej kupujemy tanie, drogeryjne świeczki zapachowe za 5 zł i przerzucamy się na lepsze jakościowo, ale też bardziej kosztowne opcje.

No właśnie, jak więc obchodzić się ze świecami zapachowymi, żeby nie tylko służyły nam jak najdłużej, ale również się nie marnowały?

Jak dbać o świece zapachowe – fakty

  • Pamiętaj o swoim zdrowiu. Świece są przyjemnym dodatkiem w każdym pomieszczeniu, w jakimś stopniu można powiedzieć, że ubierają Twoje wnętrza nadając im konkretny ton i charakter. Jednak pamiętaj, że tanie świece na ogół produkowane są z toksycznego wosku parafinowego, który przy częstym wdychaniu jest bardzo rakotwórczy.

Dlatego szukaj dobrych jakościowo świec z wosków pszczelich lub sojowych.

  • Świece zapachowe „rządzą się” swoimi prawami. Każda dobra marka produkująca świece, używa olejków zapachowych w różnych proporcjach, więc zapach świec będzie się wydzielał w różnym tempie.

Tak więc nie zniechęcaj się jeśli nie poczujesz zapachu od razu, typowa świeczka potrzebuje od 2 do 3 godzin, żeby porządnie się rozgrzać i zacząć mocniej pachnieć, szczególnie przy pierwszym odpaleniu.

świeca diptyque rose delight Jak dbać o świece zapachowe od a do z jak się malować by marta malek

Jak dbać o świece zapachowe – palenie świeczki

Jeden z najczęściej popełnianych błędów w kwestii świec to zbyt szybkie ich gaszenie.

O co chodzi?

Jeżeli zgasisz świecę zanim zdąży się upalić (stopić) górna jej część, stworzysz tzw. tunel wokół knota, który będzie się sukcesywnie pogłębiał z każdym następnym paleniem.
Do czego to prowadzi? Są 2 scenariusze:

  • Zmarnujesz tonę wosku, który nie będzie już niestety się w stanie upalić.
  • Będziesz zmuszona ręcznie go przechylić w stronę knota, by się upalił. Niestety to skutkuje często zalaniem knota, który, gdy tunel jest już głęboki, jest zbyt krótki, żeby się palić w tak dużej ilości wosku, więc zaczyna gasnąć…

Jeżeli nie masz co najmniej 4 „wolnych” godzin (przy średnich świecach), to lepiej nie decydować się na zapalanie świeczki.

Jak dbać o świece zapachowe – knot

Kolejna bardzo istotna kwestia to knot, który musi być regularnie przycinany. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w specjalne nożyczki do ucinania knotów (dostępne np. na galilu.pl (drogo) lub aliexpress (tanio)).

Ucinaj go zawsze tak, żeby miał 3-4mm. Łatwiej mówiąc, przyłóż nożyczki do zastygniętego wosku, połóż nożyczki na nim i przytnij wystający kawałek knota.

Przycinanie knota eliminuje niepotrzebne kopcenie, które często brudzi szklane opakowanie świecy. Dodatkowo, ten zabieg również zwalcza przegrzewanie się wosku, które może prowadzić do zmiany zapachu świecy.

Co więcej, gwarantuje to również, że knot będzie prosty, a co za tym idzie będzie lepiej upalał wosk.

PAMIĘTAJ!

Nie przycinaj knota innymi urządzeniami, niż nożyczki do tego przeznaczone – za krótko przycięty knot może łatwo zostać zalany przez ciepły wosk, więc świeczka będzie praktycznie bezużyteczna.

Jak dbać o świece zapachowe – eksploatacja do końca

Zaleca się pozostawienie resztek wosku na dnie opakowania, jednak jeżeli zapach był bliski waszemu sercu, zawsze możecie go wykorzystać do cna w kominkach zapachowych albo w opakowaniu z tealight’a.

Wystarczy, że lekko podgrzejesz wosk w piekarniku i zlejesz go do mniejszego opakowania. Jednak nie rób tego na pełnej mocy piekarnika, żeby nie przegrzać wosku i nie zmienić zapachu świeczki.

 Jak dbać o świece zapachowe – ostrożność

Pamiętaj, że świec nie należy trzymać (palić) na powierzchniach drewnianych oraz marmurowych, jak i blisko wszelkich przeciągów!

Na drewnie oraz marmurze, ciepłe świece mogą tworzyć odbarwienia na powierzchni. Drewno równocześnie jest łatwopalne.  Ja często stawiam je po prostu na pokrywkach które są dołączane do świec, jeżeli jednak zależy Ci na bardziej designerskim wyglądzie, można zakupić specjalne bakelitowe podstawki.

Mam nadzieję, że pomogłam Ci stać się jeszcze lepszą #świecomaniaczką. Znasz jeszcze jakieś przydatne świeczkowe rady? Opowiedz mi w komentarzach.

Marta